Czym jest edukacja globalna i dlaczego jest tak ważna?

27/06/2019

Masz telefon wyprodukowanych w Chinach, na obiad jesz japońskie sushi. Na twój – rzekomo polski – ketchup pomidory przyjechały z Hiszpanii. Rolnik w Ghanie nosi koszulkę ze znanej sieciówki uszytej w Bangladeszu. W Tajlandii popijasz kawę z amerykańskim logiem. Globalizacja, dzięki której dostęp do produktów i technologii stał się łatwy jak nigdy wcześniej, niesie ze sobą także negatywne konsekwencje. Wzrost ubóstwa, wyzysk słabszych, rosnąca przepaść między krajami rozwiniętymi a rozwijającymi się, przymusowe migracje – by wymienić tylko niektóre z nich. Niepohamowana aktywność międzynarodowych korporacji i decyzje polityków, których głównym celem jest bogacenie się oraz wzrost konsumpcji, podsycają rasizm, ksenofobię i konflikty. Przede wszystkim zaś deprecjonują znaczenie dobra społecznego i umacniają nierówności społeczne.

Nasz świat się skurczył. Tysiące kilometrów nie są dzisiaj przeszkodą w dystrybucji i transporcie dóbr, przenoszeniu informacji, podróżowaniu. Może Ci się wydawać, że nie masz żadnego wpływu na to, że mieszkańcy Afryki migrują albo że w Azji pracuje się za dolara dziennie. Uświadamianie, że to nieprawda, jest jednym z kluczowych elementów edukacji globalnej.

Edukacja globalna to budowanie świadomości o globalnych współzależnościach, mówienie o tym, w jaki sposób nasze decyzje konsumenckie i polityczne przyczyniają się do sprawiedliwego rozwoju wszystkich ludzi na świecie.

To także propagowanie dialogu międzykulturowego, poczucia współodpowiedzialności za świat. Innymi słowy, to uzmysławianie ludziom, w jaki sposób jesteśmy powiązani i jak nasze nawet najmniejsze, codzienne działania, wpływają na życie mieszkańcami Bangladeszu, Indii czy Sudanu. Czy jesteś tego świadomy, czy nie, każdy twój konsumencki wybór przyczynia się do tego, co się dzieje na świecie – kiedy kupujesz ubrania w sieciówkach, wspierasz wielkie korporacje wyzyskujące swoich pracowników w Azji. Jedząc czerwone mięso, przyczyniasz się do masowej wycinki drzew np. w Ameryce Południowej, a co za tym idzie, niszczenia ekosystemu i wysiedlania tamtejszych mieszkańców. Przykłady można mnożyć…

Jednym z celów edukacji globalnej jest pobudzenie do krytycznego myślenia i świadomej refleksji nad własnym stylem życia i codziennymi wyborami, które w kontekście globalnym wywierają pozytywny bądź negatywny wpływ na jakość życia ludzi w innych krajach.

Edukacja globalna nie dotyczy jednak tylko decyzji konsumenckich, ale też pewnej postawy obywatelskiej, wrażliwości na problemy i wyzwania innych krajów – w tym klimatyczne czy migracyjne. Dąży do sprawiedliwości społecznej, wyjaśnienia złożoności przyczyn konfliktów zbrojnych, zachęca do aktywizmu.

Cele zrównoważonego rozwoju

http://www.un.org.pl/

Dlaczego edukacja globalna jest ważna dla mnie?

Jako nauczyciel języka polskiego pracujący na co dzień z obcokrajowcami nie tylko uczę ich gramatyki, ale tłumaczę kulturowe zawiłości i często staję się ich powiernikiem. Obcokrajowcy nie różnią się tak bardzo od nas, jak myślicie. Albo jak niektóre media chciałyby żebyście myśleli, że się różnią.

Marzę o tym, by Polska była otwartym krajem, krajem, w którym każda uciekająca przed wojną osoba znajdzie swój dom. By każdy, kto stracił rodzinę, pracę, swoje poprzednie życie, nie musiał wysłuchiwać, że „ma się wynosić” albo że „uchodźcy zalewają Europę”. Nie chcę, by niedoinformowani ludzie podsycali strach i siali nienawiść względem drugiego człowieka.

Dzięki edukacji globalnej możemy żyć świadomie i dokonywać wybory nie tylko w oparciu o własne preferencje, ale przede wszystkim z myślą o innych. Uświadomić sobie, że Ziemia jest naszym wspólnym, jedynym domem, o który w końcu powinniśmy rozsądnie zadbać.

Ten wpis jest pierwszym z serii Edukacji Globalnej. Mam nadzieję, że zainteresowałam Cię tym tematem 🙂

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, polecam:

  • Reportaż “Głód” Martín Caparrós (tutaj moja recenzja tej książki)
  • Film dokumentalny „Krew w twoim telefonie”
  • Fundacje:
http://www.edukacjaglobalna.ore.edu.pl/
http://zagranica.org.pl/
www.zielonasiec.pl
http://globalnepoludnie.pl/index.php?lang=pl#
https://fed.org.pl/  https://fed.org.pl/kursy-e-learningowe/

_______________________________________________________

            Korzystałam z:

  • „Przewodnik po edukacji globalnej. Koncepcje i metodologie edukacji globalnej dla edukatorów i twórców polityki”; oprac. Global Education Week Network
  • „Zależności globalne. Scenariusze lekcji dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych”
  • „Przewodnik po edukacji globalnej” Fundacja Partners Polska

Leave a Reply:

Your email address will not be published. Required fields are marked *